Zespół Szkół nr 17 we Wrocławiu

Szkoła Podstawowa nr 101

Liceum Ogólnokształcące XXXI

Zespół Szkół nr 17 we Wrocławiu

Szkoła Podstawowa 101

Liceum Ogólnokształcące XXXI

Sprawozdanie październik 2023r- „Laboratoria Przyszłości

Październik z robotami Photon był niezwykle intensywnym miesiącem dla uczniów klas I-III. W ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania (Code Week 2023) dzieci aktywnie włączyły się w przygotowane przez nauczycieli wydarzenia, w tym w emocjonujący Escape Roomie z robotem Photon. Dzieci miały okazję eksplorować świat programowania i technologii. Jednym z ważniejszych punktów było kodowanie robota zgodnie z instrukcją, a następnie odgadywanie liter z ruchu robota.
W dalszym ciągu uczniowie korzystali z narzędzia Photon Bridge, oraz powoli z Photon Blocks. Początkowo korzystaliśmy z gotowych programów, a gdy dzieci przyswoiły podstawy, zaczęły modyfikować i urozmaicać polecenia dla robota. Uczniowie ćwiczyli kierunki świata podczas zabaw z przestrzenią, planowania trasy dla robota oraz pokonywania torów przeszkód.
Klasy czwarte na zajęciach z Robotami i Cyfrowym Światem programowały rozmaite trasy Photonów, układały labirynty, którymi należało się poruszać, programowały rozety i gwiazdy, które potem za pomocą wydrukowanego uchwytu do pisaka zostały przez roboty narysowane na kartonie.
Oprócz tego uczniowie poznawali podstawowe funkcje aparatu fotograficznego a następnie uczyli się robić zdjęcia i nagrywać krótkie filmy. Aktorami były roboty, które rysowały gwiazdy i rozety oraz jeździły wg pomysłu uczniów. Uczniowię swobodnie posługują się już pojęciem funkcji i potrafią wykorzystywać funkcje w programowaniu robotów. Wykonali wiele ćwiczeń z kartami pracy a następnie sprawdzali zastosowanie funkcji uruchamiając roboty. Ciekawie wyszły też wszystkie zajęcia na których każdy programował swojego robota wg ustalonago jednego projektu a następnie roboty wyruszały na pokaz a uczniowie nagrywali je wszystkie w akcji. Czwartoklasiści potrafią już swobodnie obsłużyć drukarkę 3D. Nauczyli się włączać, zmieniać filamen oraz wybierać projekt i drukować. Kolorowe wydruki breloczków Photonów oraz buziaczków, które posłużą jako nagrody w konkursach szkolnych, wydrukowali bez problemów. 
Podczas udziału w codeweek także uczniowie starszych klas mieli okazję programować roboty. Poznawali czym jest funkcja w programowaniu i jak można wykorzystać ją do skrócenia długości kodu.
 
Na chemi uczniowie wykorzystywali chromebooka do oglądania doświadczeń. A na doradztwie zawodowym wykonywali zdjęcia zakupionym w ramach programu aparatem cyfrowym. Uczeń uczył się robić zdjęcia przy omawiania zawodów i wyborów zawodowych oraz podczas wykonywania Zawodowego Testu projekcyjnego oraz Testu Manualnego. 
Lekcje techniki też były związane zakupioną drukarką. Uczniowie zaczęli tworzyć osłonę na drukarkę, by się nie zakurzyła. Czekamy na skończenie prac, ale to nastąpi w listopadzie. 
 
 
Skip to content