Zespół Szkół nr 17 we Wrocławiu

Szkoła Podstawowa nr 101

Liceum Ogólnokształcące XXXI

Zespół Szkół nr 17 we Wrocławiu

Szkoła Podstawowa 101

Liceum Ogólnokształcące XXXI

Podsumowanie akcji „Dzień Bezpiecznego Internetu”

Przez dwa miesiące uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wielu zajęciach, które miały na celu pogłębienie znajomości zasad bezpiecznego poruszania się w Internecie. Odbywały się lekcje z wychowawcami, nauczycielami informatyki, plastyki, nauczycielami nauczania wczesnoszkolnego a także z pedagogiem oraz wychowawcami na oddziałach szpitalnych. 

W szpitalu na Koszarowej została przeprowadzona pogadanka nt. zasad korzystania z Internetu, omówiono niebezpieczeństwa związane z nawiązywaniem kontaktów z innymi ludźmi i sposoby chronienia siebie i innych. Uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli w dyskusji, podawali przykłady różnych sytuacji z własnego doświadczenia. Na koniec powstał plakat podsumowujący lekcję z wychowawcą. Przeprowadzone zostały także zajęcia wychowawcze „Stop hejt” dla uczniów SP i LO. Na zajęciach wychowawczych na Kamieńskiego uczniowie mieli pogadankę nt. „Jestem bezpieczny w sieci” i wspólnie tworzyli plakat. 
w związku z akcją bezpieczny internet na Borowskiej w ramach godzin z wychowawcą oraz zajęć wychowawczych zostały przeprowadzone zajęcia dotyczące bezpieczeństwa w sieci,  cyber przemocy oraz zwracania uwagi na aplikacje które instalujemy w telefonach. 
Nauczyciele informatyki we wszystkich szpitalach poruszali tematy bezpieczeństwa w sieci. Na Koszarowej odbyły się wykłady oraz uczniowie uczestniczyli w projekcie tworząc prace na komputerach. Na informatyce na Wołowskej  klasa czwarta oglądała film „3..2..1..Internet”. Pozostałe klasy pracowały metodą „burzy mózgów” ustalając najważniejsze zasady bezpieczeństwa w Internecie a następnie wykorzystując znane programy komputerowe prezentowali omówiony temat. Dzięki temu powstały ciekawe prace wykonane w programach Paint, MS Word, Scratch, Pivot Animator, MS PowerPoint. Podobnie pracowali uczniowie w Przylądku Nadziei i na Chałubińskiego. Tutaj dodatkowo niektórzy wykonywali test znajomości zasad bezpieczeństwa w sieci, grali w gry karciane o bezpieczeństwie  oraz tworzyli gazetkę w Dokumentach Google. Nauczycielka informatyki ogłosiła konkurs na najciekawsze projekty związane z akacją DBI (Dnia Bezpiecznego Internetu) zostały więc wydrukowane na drukarce 3D medale z nazwą akcji i wraz z dyplomami zostaną przekazane uczniom.
Na plastyce przeprowadzone zostały lekcje, na których uczniowie klasami tworzyli  plakaty o ciekawych kształtach. Ich prace zostały wykorzystane jako dekoracja klasy. 
W klasie pierwszej na Wołowskiej odbyły się bardzo ciekawe zajęcia. Najpierw uczniowie  mieli pogadankę na temat bezpiecznych stron, hejtu,  otwierania maili i klikania w podejrzane linki. Następnie  oglądali filmik po którym  zrobili laptopy z papieru z możliwością wkładania liścików- maili z bezpieczna i niebezpieczną zawartością. Te zajęcia na długo zostaną w ich pamięci.
Pani pedagog przygotowała infografikę edukacyjną dla rodziców,  która została zamieszczona na stronie szkoły. 

Wszystkim organizatorom i uczestnikom akcji DBI 2023 serdecznie dziękujemy i ogłaszamy, że za zorganizowanie w szkole Dnia Bezpiecznego Internetu otrzymaliśmy, jako szkoła, specjalne podziękowanie.

Link do pracy konkursowej ucznia:

https://scratch.mit.edu/projects/827938819 

Tu można zagrać w jego grę. Gratulujemy Maćku!

Skip to content