Zespół Szkół nr 17 we Wrocławiu

Szkoła Podstawowa nr 101

Liceum Ogólnokształcące XXXI

Zespół Szkół nr 17 we Wrocławiu

Szkoła Podstawowa 101

Liceum Ogólnokształcące XXXI

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ LICZBY PI – ŚWIĘTO MATEMATYKI W SZKOLE.

Chcesz policzyć pole koła? Bez Pi tego nie dokonasz.

No, a obwód moi mili? Co byśmy bez Pi zrobili?

14 marca liczba Pi obchodzi swoje święto. Datę wybrano nieprzypadkowo – jej przybliżona wartość to 3.14. Liczba π lub ludolfina, to stała matematyczna, która określa stosunek długości obwodu koła, do długości jego średnicy.

W naszej szkole również obchodziliśmy to ważne święto – uczniowie przyłączyli się do świętowania, wykonując plakaty, wycinanki promujące „Dzień Liczby Pi”. Pomysłów nie brakowało. Jedni tworzyli z klocków przestrzenne konstrukcje, inni pisali krótkie wierszyki na jej temat. W klasach 4 – 8 uczniowie z krótkiej prezentacji dowiedzieli się ważnych informacji i ciekawostek o liczbie Pi. Towarzyszyło temu dużo emocji, zabawy i zdumienia! Uczniowie wymyślali jak największą liczbę wyrazów, w których ukryte zostało Pi, uzupełniali luki w zadaniach słowami, które spotykamy zarówno w matematyce jak i w życiu codziennym. Został zapowiedziany konkurs dla chętnych na ułożenie pi-ematu, złożonego z co najmniej 4 wersów – i w tym przypadku również nie brakowało chętnych do zmierzenia się z tym niełatwym zadaniem.

Skip to content