Zespół Szkół nr 17 we Wrocławiu

Szkoła Podstawowa nr 101

Liceum Ogólnokształcące XXXI

Zespół Szkół nr 17 we Wrocławiu

Szkoła Podstawowa 101

Liceum Ogólnokształcące XXXI

Dzień Głośnego Czytania w naszej szkole 29.09.2023 rok

29 września w naszej szkole we wszystkich szpitalach obchodziliśmy Dzień Głośnego Czytania. Na Wołowskiej przygotowania do święta trwały cały tydzień. Uczniowie na plastyce i informatyce wykonywali plakaty o zaletach czytania. Prace przyozdobiły sale szkolne.  Od samego rana nauczyciele podczas swoich lekcji czytali głośno razem z uczniami różne książki. Niektórzy uczniowie przynieśli do szkoły swoje ulubione lektury. Kilkoro dzieci przebrało się za  postaci z literatury: był Kot w Butach, Więzień Azkabanu, Staś Tarkowski, a nawet Bolek i Lolek. Podczas spotkania kilku klas i czytania głośnego na przygotowanym „tronie” odwiedził nas robot, który poruszając się między zaskoczonymi uczniami przemówił ludzkim głosem. Klasa czwarta na zajęciach „Przygoda z robotami i cyfrowym światem” programowała poruszanie się robota Photona, nagrywała głosy, by robot zachęcał do czytania. Poza tym sterowała robotem za pomocą joisticka, tak by przejeżdżał po odpowiednich literach tworząc napis. Można sprawdzić co o czytaniu napisał i powiedział robot oglądając dołączony film. Nie zabrakło też wydruków 3D. Piękne podpórki- sówki do książek zostały wydrukowane i podtrzymywały książki, przeznaczone do czytania w dniu naszego święta. Klasa czwarta b uczciła Dzień głośnego czytania na lekcji matematyki realizując temat: Zadania z treścią głośno czytamy i działania układamy. Na języku polskim uczniowie zastanawiali się co powiedziałaby książka, gdyby umiała mówić. Ciekawie wypadły te ćwiczenia. Nie brakowało uczniom pomysłów.

W Przylądku Nadziei uczniowie czytali fragmenty mitologii Parandowskiego a licealiści fragmenty lektur. Odbyły się rozmowy o książkach, o tym kiedy uczniowie czytają dla przyjemności, po jakie książki najczęściej sięgają. Młodsze dzieci na zajęciach wychowawczych czytały wiersze polskich poetów. Uczniowie mówi, że bardzo lubią jak ktoś im czyta.

Na Chałubińskiego czytane były wrocławskie legendy. Uczniowie poznawali przy tym wybrane miejsca i osobliwości naszego miasta.

Na Kamieńskiego na zajęciach wychowawczych odbyło się głośne czytanie utworów Joanny Porazińskiej „Za górami i lasami” i „Baśń o siedmiu krukach”.

Na Koszarowej licealiści czytali „Nad Niemnem” Uczniowie kl. 1-3 przeczytali rozdział o skarpetce dziesiątej, która pomogła choremu dziecku odzyskać dobry humor. Pani pedagog zorganizowała zajęcia z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania. Uczniowie szkoły podstawowej i ponadpodstawowej zebrali się, aby wspólnie czytać wybrane książki. Odbyły się rozmowy na temat wartości czytania w naszym życiu, co nam daje głośne czytanie. Dzieliliśmy się tym jakie książki lubimy czytać. 

Ciekawe, czy zaczniemy więcej czytać po tak ciekawie spędzonym dniu i co podczas kolejnej imprezy powie do nas robot…

Skip to content