Zespół Szkół nr 17 we Wrocławiu

Szkoła Podstawowa nr 101

Liceum Ogólnokształcące XXXI

Zespół Szkół nr 17 we Wrocławiu

Szkoła Podstawowa 101

Liceum Ogólnokształcące XXXI

Dzień Czytania w ZS nr 17 – sprawozdanie

11 grudnia w Zespole Szkół nr 17 przemykali nauczyciele z książkami pod pachą. Tego dnia świętowaliśmy Dzień Czytania w Szkole na pamiątkę odebrania 10 grudnia 2019 literackiej nagrody Nobla przez Olgę Tokarczuk.

Było tak:

Podczas lekcji języka polskiego na Wołowskiej przypomniano dzieciom, że Polka  Olga Tokarczuk zdobyła Literacką Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018. W ramach akcji Warto Czytać dzieci wcześniej przygotowały plakaty zachęcające do czerpania wiedzy ze świata literatury pięknej. W tym dniu czytaliśmy również na głos fragmenty książek takich jak: Złodziejka książek  Markusa Zusaka, Prawiek Olgi Tokarczuk, w klasach młodszych Przygody Mikołajka  Reme Goscinn’ego i Jeana-Jacques’a Sempe. Rozmawialiśmy o tym, że książka otwiera przed nami nieograniczony i pełen ciekawych historii świat wyobraźni.

Także na religii uczniowie mogli posłuchać ciekawych opowieści. Nauczycielka czytała klasom czwartym książę Elżbiety Zubrzyckiej Lew. Bajka o dwóch królach.

Pani pedagog chodziła po szkole  i czytała uczniom  klas 1-3 Mądre bajki. Pozytywne myślenie Agnieszki Antosiewicz. Kilka dni wcześniej przygotowywała z uczniami klas 4-6 plakaty dotyczące Dobrych stron czytania.

Na zajęciach z robotami z racji świętowania Dnia Czytania uczniowie mieli za zadanie zaprogramować roboty, tak, by dojechały do wyznaczonego miejsca, wtedy w nagrodę otrzymywali książeczki-zabawki, które mają dodatkowe elementy, którymi można manipulować, by np. ułożyć wzór z figur i odgadnąć zagadkę, albo pojeździć samochodzikami na dołączonej do książki trasie, rysowanie wg szablonów też było ciekawym zadaniem.

W klasach I-III uczniowie przygotowywali się do Dnia Czytania od 2 tygodni. Dzieci tworzyły plakaty o czytaniu oraz projektowały własne komiksy. W nagrodę za ich zaangażowanie świętując Dzień Czytania wszyscy otrzymali breloczki – buziaczki wydrukowane specjalnie dla nich na naszej drukarce 3D.

Także klasy starsze miały okazję wcześniej przygotować się do świętowania Dnia Czytania. Na lekcjach informatyki klasy 4 tworzyły plakaty w programie Paint, skrupulatnie rysując regały pełne książek i szukając cytatów o czytaniu buszowały po internecie. Klasa V pracowała w edytorze tekstu Word tworząc ciekawe praca na temat wartości czytania. Klasa VI wykazała się umiejętnością pracy w zespole i wspólnie opracowywała prezentację w Google na temat Dlaczego warto czytać książki?. Wszystkie klasy zostały poproszone o zrobienie plakatów w ramach konkursu.

Prace wykonane na zajęciach z panią pedagog, nauczycielkami klas I-III, nauczycielem informatyki i polonistką zostały porozwieszane w różnych miejscach szkoły, by przypominać wszystkim o wartości czytania.

Klasy IV -VIII na Wołowskiej uczestniczyły w konkursie na plakat, który był odpowiedzią na pytanie Dlaczego warto czytać. Za najlepsze prace uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody w postaci wydrukowanych na drukarce 3D książeczek – breloczków, może wzmocni to w nich chęć czytania książek.

W Przylądku Nadziei na lekcjach informatyki uczniowie klas IV -VII i szkoły średniej tworzyli plakaty o czytaniu. Powstały ciekawe prace W canvie, Wordzie, dokumentach Google, które wydrukowaliśmy i umieściliśmy w gablocie na korytarzu, niech inni też wiedzą dlaczego warto czytać. Z okazji świętowanie Dnia Czytania uczniowie- pacjenci Przylądka Nadziei  otrzymali ciekawe książki, by w praktyce rozbudzać miłość do książek.

W szpitalu przy ul. Kamieńskiego 11.12 odbyły się zajęcia, które miały na celu poznanie twórczości i życiorysu polskiej noblistki Olgi Tokarczuk. Uczniowie poznali niektóre utwory  pisarki oraz uczestniczyli w dyskusji pt. ” dlaczego warto czytać książki i jaki one mają wpływ na nasze życie?”

Fotorelacja z tych działań:

Skip to content