Zespół Szkół nr 17 we Wrocławiu

Szkoła Podstawowa nr 101

Liceum Ogólnokształcące XXXI

Zespół Szkół nr 17 we Wrocławiu

Szkoła Podstawowa 101

Liceum Ogólnokształcące XXXI

Dzień Bezpiecznego Internetu 2024 -sprawozdanie

Cała szkoła włączyła się w akcję Dzień Bezpiecznego Internetu. Przez cały luty odbywały się na wszystkich oddziałach rozmaite, ciekawe zajęcia. Za udział w akcji otrzymaliśmy, jak co roku zaświadczenie, jako organizatorzy lokalnych obchodów DBI. Ponieważ w szkole odbyło się bardzo dużo aktywności proponujemy najpierw oglądnąć fotorelację a później poczytać o przebiegu akcji w naszej szkole. Zapraszamy!!!

Pedagog na zajęciach psychoedukacyjnych na oddziale stacjonarnym psychiatrii przeprowadził cykl warsztatów dotyczących hejtu w Internecie, kształtowania wizerunku w sieci oraz netykiety. Uczniowie byli bardzo zaangażowani, aktywni, chętnie dzielili się swoimi doświadczeniami oraz tworzyli plakaty.

Ponadto pedagog przeprowadził zajęcia dla rodziców dotyczące bezpieczeństwa w sieci oraz domowych zasad ekranowych. 

Klasy wraz z wychowawcami przy oddziale dziennym psychiatrii:

Wychowawca wraz z klasą 6 przeprowadził quiz dotyczący wiedzy bezpieczeństwa w sieci. Na kolejnych zajęciach uczniowie korzystając z Internetu oraz programów Paint i Word przygotowali ulotki reklamujące Netykietę. 

8a – rozmawialiśmy na godzinie wychowawczej, o tym co robić, aby być bezpiecznym w Internecie i jakie działania podejmują sami uczniowie, aby chronić swoje dane. Szukaliśmy następnie informacji w Internecie, zebrane treści pokazaliśmy na wspólnym plakacie.

4b – lekcje języka  polskiego  z wykorzystaniem materiałów kampanii „Owce w sieci”. Cel: zapobieganie negatywnym skutkom  korzystania z nowych technologii.

Klasa 7a i 7b zaangażowały się w prace nad grą planszową związaną z bezpieczeństwem w Internecie. Ochoczo przystąpiono do rysowania planszy, która swoją grafiką miała nawiązywać do tematyki komputerowej. Pomysłów było wiele, dużo przy tym zabawy i śmiechu. Zadania zostały podzielone. Część malowała, inni wymyślali pytania, na które trzeba odpowiedzieć, kiedy gracz stanie na specjalnym polu. Opracowano zasady gry. Wszystko zostało przepisane na komputerze. Następnym razem wymyślimy trudniejsze pytania – podsumowali uczniowie kończąc pracę

Nauczyciel zrealizował temat na WOSIE dla klas 8 a, b: ,,Bezpieczeństwo nieletnich – o cyberprzemocy metodami aktywnymi ( graficzne prace uczniów)”

Klasa 5 wykonała plakat „Jestem bezpieczny w sieci”.

Klasy 4-6 podczas lekcji plastyki uczniowie wykonali prace.

Klasy 4-6 na technice wykonały przypinki na temat bezpieczeństwa swoich danych w sieci.

Na informatyce uczniowie klas IV- VIII mogli w rozmaity sposób poszerzyć swoją wiedzę na temat bezpiecznego korzystania z internetu. Były filmy np. z serii 3,2,1 Internet, quizy na platformie Wordwall, burza mózgów i pogadanka. Uczniowie tworzyli plakaty, prezentacje, projektowali animacje oraz tworzyli i drukowali w 3D breloczki do kluczy dla mistrzów DBI. Odbył się tez konkurs na ciekawy plakat lub animację.

W lutym w ramach zajęć „Przygoda z robotami i cyfrowym światem” zorganizowaliśmy obchody Dnia Bezpiecznego Internetu dla klas I, II, III. Celem wydarzenia było podniesienie świadomości uczniów na temat bezpiecznego korzystania z Internetu oraz promowanie właściwych praktyk online.

Na oddziale przy ul. Koszarowej odbyła się seria wydarzeń z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu, których celem było zwiększenie świadomości uczniów na temat bezpiecznego korzystania z sieci. W ramach tych wydarzeń, zorganizowaliśmy szereg aktywności, które miały na celu edukację oraz zabawę uczniów. Głównym punktem programu była przygotowana specjalnie na tę okazję interaktywna gra planszowa na platformie genial.ly, w którą zaangażowaliśmy naprawdę wielu uczniów. Na co drugim polu planszy znajdowało się zadanie, które wymagało od uczniów przemyślenia różnych sytuacji związanych z bezpieczeństwem online i podjęcia odpowiednich działań. Takie podejście pozwoliło uczniom nauczyć się poprzez aktywne działanie i rozwijanie umiejętności w praktyczny sposób. Dla uczestników były przygotowane drobne upominki. Dodatkowo, aby wzmocnić przekaz dotyczący bezpieczeństwa w Internecie, uczniowie uczestniczyli także w warsztatach, podczas których wykonywali ozdobne magnesy, nawiązujące do tematyki bezpieczeństwa online. Ta aktywność nie tylko umożliwiła uczniom wyrażenie swojej kreatywności, ale również pozwoliła im na refleksję nad ważnymi zagadnieniami związanymi z bezpieczeństwem w sieci. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem ze strony uczniów, którzy aktywnie uczestniczyli we wszystkich zaplanowanych aktywnościach. Była to doskonała okazja do rozmów na temat bezpiecznego korzystania z Internetu oraz do zdobywania praktycznych umiejętności, które będą przydatne w codziennym życiu online.

Na informatyce w szkole podstawowej i średniej w Przylądku Nadziei uczniowie dużo rozmawiali o zagrożeniach, uczyli się tworzyć bezpieczne hasła, projektowali ciekawe prezentacje multimedialne oraz plakaty i animacje o bezpieczeństwie. Na lekcjach, które odbywają się przy łóżkach chorych często obecni byli rodzice. Oni także chętnie włączali się w rozmowy o bezpieczeństwie, bo to ważny temat dla wszystkich.

Klasy 4-6 na informatyce w szpitalu na Chałubińskiego rozwiązywały  Quiz pt. Bezpieczny Internet.

Zajęcia wychowawcze w lutym też zawierały tematy dotyczące bezpieczeństwa w sieci

Na Kamieńskiego dzieci wykonały gazetkę informacyjną dotycząca bezpieczeństwa w sieci i jak świadomie korzystać z Internetu. Oglądaliśmy dwa filmiki edukacyjne „Owce w sieci’ i  „Dziewięćdziesiąt dziewięć ” – została przeprowadzona dyskusja dotycząca materiału zawartego w filmikach.

W LO na oddziale przy Koszarowej zajęcia – twórcy mediów społecznościowych wypowiadają się o zagrożeniach jakie te niosą – dyskusja na podstawie filmu, dylematy społeczne.

Klasy 4-6 na oddziale przy Borowskiej Quiz bezpieczny Internet

Na oddziale przy Koszarowej (LO i SP) przygotowano grę.

Skip to content