Zespół Szkół nr 17 we Wrocławiu

Szkoła Podstawowa nr 101

Liceum Ogólnokształcące XXXI

Zespół Szkół nr 17 we Wrocławiu

Szkoła Podstawowa 101

Liceum Ogólnokształcące XXXI

Codeweek 2023 – sprawozdanie

W dwóch ostatnich tygodniach mieliśmy okazję wziąć udział w fascynujących wydarzeniach związanych z Europejskim Tygodniem Kodowania (CodeWeek 2023). Nasza szkoła na ul. Wołowskiej,  ul. Koszarowej oraz ul.  Borowskiej aktywnie uczestniczyła w tej inicjatywie. 

Klasy 1-3 na ul. Wołowskiej: Wydarzenia: „Escape room z robotem Photon” i „Programowanie w Scratch Jr – Sportowe przygody przez cztery pory roku”

Dla naszych najmłodszych uczniów przygotowaliśmy dwa niezwykłe wydarzenia. Pierwsze z nich to „Escape room z robotem Photon.” Dzieci miały okazję rozwiązać zagadki przy użyciu kodowania, a robot Photon bardzo im w tym pomagał. Była to zabawna i pouczająca przygoda, która rozwijała umiejętności logicznego myślenia i współpracy.

Następnie uczestniczyliśmy w zajęciach „Programowanie w Scratch Jr”  „Sportowe przygody przez cztery pory roku”. Dzieci uczyły się tworzenia swoich pierwszych programów z wykorzystaniem narzędzia Scratch Jr. 

Klasy 4-8 i Liceum na ul. Koszarowej: „Programujemy gry”

Dla starszych uczniów przygotowaliśmy wydarzenie pod hasłem „Programujemy gry”. Podczas tych zajęć nasi uczniowie mieli okazję poznać podstawy tworzenia gier komputerowych w Scratchu. Dzięki tym zajęciom nasi uczniowie mogli zobaczyć, jak fascynujący może być świat kodowania i informatyki.

Dla klas 4-8 na Wołowskiej i Borowskiej i dla uczniów szkoły średniej w Przylądku Nadziei odbyły się wydarzenia pod hasłem „Programujemy – Codeweek 2023”. W ramach tych zajęć uczniowie tworzyli animacje i gry w Scratchu, łączyli się online do kursów „godzina kodowania” i próbowali swoich się w kodowaniu. Spora część uczniów miała także okazję poruszać robotem Photon używając głównie aplikacji Photon Badge. Byli też tacy śmiałkowie, którzy posługiwali się aplikacją Photo Blocks. Nowością zajęć z robotem było wykorzystanie wydrukowanego na drukarce 3D uchwytu do pisaka i programowanie gwiazdek i rozet, które Photon rysował. W tygodniu kodowania uczniowie – pacjenci Przylądka Nadziei pierwszy raz na lekcjach informatyki prowadzonej przy łóżku chorych uczyli się używać aplikację Photon Badge i animować robota. Photon jeździł, mówił i świecił kolorowymi czułkami stwarzają miłą atmosferę potrzebną nie tylko podczas nauki, ale procesu zdrowienia.

Podczas zajęć na Wołowskiej i Borowskiej uczniowie poznawali podstawowe komendy języka logo i projektowali na kartkach własne wzory. Zwieńczeniem tych zajęć jest ogłoszony konkurs „Programowanie bez elektryczności”. Udział w konkursie jest dobrowolny, należy zaprojektować ciekawy wzór a potem za pomocą poleceń języka logo zakodować rysunek. Na prace czekamy do 15 listopada.

Codeweek to ciekawa inicjatywa, na pewno nie zapomnimy o przygotowaniu kolejnych zajęć z kodowania.

Skip to content